VOČKO

Velkoopatovický čtenářský klub – VOČKO

Zprávy z VOČKA šk. rok 2017/2018

Skupinu 6. – 7. ročník vede Markéta Illová a Pavlína Rotalová. Schází se každé pondělí v 13:45. První schůzka byla 11. září 2017. Žáci si vybrali knížky, které budou číst. Jednoznačně zvítězily Deníky malého poseroutky, a proto je docela zajímavé porovnávat, jak např. každý čtenář vidí hlavního hrdinu. Dále se čtou Letopisy Narnie a Hry o trůny. Čtou i paní učitelky, třeba Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. Po čtení si vzájemně sdělují své poznatky z četby a pak následují různé hry či luštění. Připravujeme i návštěvu zámecké knihovny, Městské knihovny Velké Opatovice a vycházky podle počasí. Chtěli bychom připravit sbírku knížek a tak vybavit čtenářské koutky v naší škole.

Svoji činnost zahájil čtenářský klub pro žáky 4. a 5. tříd, kteří našli svoji zálibu ve čtenářství. Klub pracuje pod vedením Mgr. Jany Šafářové a schůzky probíhají každé úterý od 13.00 do 14.30 hodin.

Děti si s sebou nosí svoje rozečtené knížky nebo si mohou vybrat knihu z knihovničky Vočka. V úvodu schůzky probíhá čtenářská dílna, kdy chlapci a děvčata čtou svoje knihy a potom si o nich společně povídáme a vytváříme si tzv. čtenářský blok. Žákům jsou nabízeny zajímavé knihy vhodné pro jejich věk, např. úvodní schůzky byly věnovány pohádkové knize Olgy Černé: Poklad starého brouka. Děti měly možnost vyzkoušet si práci spisovatele, jejich úkolem bylo dokončit příběh s názvem Borůvky dle své fantazie. Zdařilé příběhy jsou vyvěšeny na chodbě 1. stupně. Využíváme také vyprávěcí kostky s obrázky (story cubes), podle kterých mohou děti vymýšlet nekonečné příběhy a rozvíjet si tak slovní zásobu. Chystáme se zapojit do literární soutěže Příběhy mého kraje, a tak podpořit projekt na podporu čtenářství Jižní Morava čte.

Zprávy z Vočka šk. r. 2016/2017

Od začátku II. pololetí roku 2016/2017 vznikl na naší škole čtenářský klub Vočko. Podle věku jsou děti rozděleny do tří skupin po cca patnácti dětech, které se pravidelně spolu schází každý týden a věnují se knihám.

Skupina – nejmladší (2. – 3. třída) již oslavila březnový svátek knih. Dali jsme jim dárek – krásný obal, aby nám oblíbená kniha dlouho vydržela a neponičila se. A jak to správně udělat, jsme se zašli naučit do městské knihovny přímo za paní knihovnicí. Všechny děti si krásně obalily svou knihu anebo pomohly obalit knížky z knihovny. Jak se jim dařilo, se můžete podívat do fotogalerie.

Radka Jelínková

Fotogalerie z akce ZDE