Posted on by

Naše úspěchy

Školní rok 2016/2017

Školní a okresní kolo zeměpisné olympiády

V úterý 24. ledna 2017 se na naší škole uskutečnilo školní kolo zeměpisné olympiády. Celkem se ho zúčastnilo 33 žáků druhého stupně. Jako každý rok se soutěžilo ve třech kategoriích.
V kategorii A (6.ročník) zvítězila Zuzana Buňatická ze 6.A, druhé místo obsadil Martin Truhlář ze 6.B, třetí Jindřiška Ochranová ze 6.A.
V kategorii B (7.ročník) byl suverénně nejlepší Pavel Tesař ze 7.B, druhá byla Klára Maršálková ze 7.A,  třetí místo obsadila Alžběta Sládková ze 7.A.
Kategorie C je pro žáky 8. a 9. tříd dohromady. Nejlépe si vedl Vojtěch Koudelka z 9.B, druhé místo obsadil Matěj Toul z 9.A, na třetím místě se umístila Denisa Zdvořilá z 8.A.
V úterý 21. února Zuzana Buňatická, Klára Maršálková a Vojtěch Koudelka reprezentovali naši školu v okresním kole v Boskovicích. Výprava byla velmi úspěšná. Zuzka obsadila krásné páté místo, Klára byla na místě osmém. Největšího úspěchu dosáhl Vojta Koudelka, který skončil na druhém místě a bude náš okres zastupovat i v krajském kole v Brně ve středu 22. března 2017.
Všem, kteří se zeměpisné olympiády zúčastnili, děkujeme, úspěšným řešitelům gratulujeme a Vojtovi držíme pěsti do krajského kola.

Mgr. Zdena Seidlová

Školní kolo biologické olympiády

Letošního školního kola se dne 27. 2. 2017 zúčastnilo 75 žáků 6. – 9. tříd. V mladší kategorii 6. – 7. třídy dopadlo umístění takto:

Školní kolo olympiády z dějepisu

Dějepisná olympiáda má každý rok zajímavé téma. Letos to byla Marie Terezie – žena, matka, panovnice a s ní Habsburkové 18. století. S těžkými úkoly školního kola se popasovalo celkem 20 žáků osmých a devátých tříd. A jak to dopadlo?

1. místo Vojtěch Koudelka, 9. B
  2. místo Denisa Zdvořilá, 8. A
  3. místo Patrik Přichystal, 9. B

Vítěz nás bude reprezentovat v okresním kole. Všem děkujeme a blahopřejeme!

Školní kolo olympiády z českého jazyka

Každoroční soutěžní olympiády začínají! Jednou z prvních je olympiáda z českého jazyka. Soutěžní úkoly jsou rozděleny na mluvnickou a slohovou část. Letošní zadání se točilo kolem tématu vzlety a pády. Žáci měli např. sloveso padat nahradit ve větách jiným se stejným významem, nebo vyhledat v textu z knížky Pan Kaplan má stále třídu rád frazém a vysvětlit jeho smysl. Ve slohové části pak napsat text na téma Moje vzlety a pády. A jak se žáci osmých a devátých tříd popasovali s velmi náročnými úkoly?

1. místo Denisa Zdvořilá, 8. A
  2. místo Vojtěch Tlamka, 9. B
  3. místo Natálie Chemčuková, 8. B, Matěj Toul, 9. A, Vojtěch Koudelka, 9. B

Blahopřejeme!

Moderní gymnastika

Žákyně naší školy Emma Rikanová ze třídy 5. B získala o víkendu 6. místo v moderní gymnastice družstev na Českomoravském poháru v Břeclavi. Pohár je součástí mistrovství ČR. Svou sestavu s kruhem nám předvedla tento týden u nás ve škole. K tomuto úspěchu všichni blahopřejeme.

Soutěž Vytvoř si svůj komiks

Dne 30. listopadu 2016 se konal již tradiční souboj komiksových nadějí v soutěži Vytvoř si svůj komiks, který pořádá Gymnázium Jevíčko. Soutěž je literárně výtvarná a každý rok má jiné téma – letos to byl sport. V konkurenci 21 žáků se na prvním místě umístila Eliška Hrdá z 8. A, na 2. místě Jasmína Uhlířová z 9. B a cenu studentů získala Veronika Kubíková z 9. B. Blahopřejeme!

Lezecké závody

V pátek 11. 11. 2016 se na lezecké stěně ve Velkých Opatovicích uskutečnilo pro žáky základních škol oblastní kolo ve sportovním lezení na obtížnost. Lezecká stěna je otevřena pro školáky a veřejnost třetím rokem, a zdejší závody se tak už staly tradicí.
Letošní závody navštívilo pět základních škol z blízkého okolí a společně závodilo 47 žáků – od první po devátou třídu. Žáci byli rozděleni do kategorií podle věku a na chlapce a dívky. Závodníci s připravenými cestami vedli nelítostný souboj celé dopoledne a pokud zrovna nelezli, vytvářeli chvílemi až dech beroucí atmosféru.
Naši základní školu reprezentovalo celkem 23 lezců – od druhé po devátou třídu. A odnesli si nejen mnoho zkušeností a zážitků, ale také hezká umístění: v kategorii 3. – 5. tříd stála na bedně Emma Rikanová. Kategorie 6. – 7. tříd patřila Jáchymu Varechovi, Vojtěchu Bednárovi, Janě Plaché a Jindřišce Ochranové. Mezi chlapci 8. a 9. tříd kraloval Alexandr Halász.
Těm nejlepším, kteří postupují dále do okresního kola v Poličce, přeji hodně sil v závodě.
Dík patří nejenom lezcům, kteří dali do bojů všechno, ale i celému ,,realizačnímu teamu“, bez kterého by to prostě nešlo. V neposlední řadě i sponzorům, kteří zajistili ceny (jmenovitě Petr Urban, pan Uhlíř, paní Kaderková, slečna Kolisková, Michael Fechner, časopis Montana, organizace SRPŠ, firma Chimpanzee a firma Singing rock).

Florbal – kvalifikace

V úterý 1. listopadu 2016 se konal v letovické hale oblastní turnaj ve florbalu mladších žáků (6. a 7. ročníku). Naši školu reprezentovali Martin Dobeš, Petr Bubeník, Jakub Neimeistr, Jiří Stloukal, Tomáš Zemánek, Patrik Fuksa, Martin Havliš, Matěj Pospíšil, Adam Čižmář, David Kejík a Matěj Feder.

Turnaje se zúčastnily týmy ZŠ Letovice, Olešnice, Lipůvka a Velké Opatovice. Naše družstvo hrálo výborně. Porazilo Olešnici 4 : 1 a Lipůvku 4 : 3. Nezvládli jsme jedině zápas s Letovicemi 1 : 6. Naše branky vstřelili Adam Čižmář – 3, Tomáš Zemánek – 3 a Petr Bubeník – 3. Pro horší skóre jsme bohužel nepostoupili do okresního kola.

Angliáda

Ve středu 19. října 2015 uspořádalo Gymnázium Jevíčko ve spolupráci s Bridge Publishing House a Oxford University Press Olomouc třetí ročník soutěže o nejlepšího mladého angličtináře s názvem Angliáda 2016. Akce byla určena pro žáky 8. a 9. tříd základních škol regionu Malá Haná. I letos projevili žáci velký zájem – do soutěže se zapojil rekordní počet 141 žáků z celkem 17 škol. Účastníci absolvovali test anglického jazyka na úrovni A2 skládající se ze dvou částí – poslechu s porozuměním a četby s porozuměním. Po vyhodnocení testu a sečtení výsledků byli nejlepší žáci odměněni hodnotnými cenami od partnerů soutěže, každý účastník si také ale odnesl drobnou pozornost a velice cenné zkušenosti. Mezi jednotlivci naši šikovní žáci obsadili v první desítce pět míst, včetně výborného třetího místa! Díky těmto umístěním jsme zvítězili mezi základními školami!

Dřevo – materiál budoucnosti

Dne 18. října 2016 se pět žáků devátého ročníku vypravilo jako tým na soutěž Dřevo – materiál budoucnosti, která se konala na Masarykově střední škole v Letovicích. Kluci podali výborný výkon a skončili na výborném 3. místě z 21 týmů! Soutěž se skládala z různých úkolů – poznávání druhů dřev, hlavolamy, poznávání listů, pracovních nástrojů, práce se dřevem atd. Ve všech úkolech se odráží téma využití dřeva. Kluci si odnesli také praktické poličky. Gratulujeme!

Přespolní běh Lysice

Výsledky Přespolního běhu v Lysicích:

V kategorii mladší žáci se na trati 2 km umístili chlapci na výborném 21. místě, 29. místě a 32. místě ze 100 závodníků. V kategorii mladších žákyň na 1500 m se umístily žákyně na 25. místě a 28. místě ze 103 závodnic. V kategorii starších žáků na 3 km doběhli naši žáci na 52. a 58. místě ze 100 závodníků. Gratulujeme!